29 maja naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście – archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownik Polskiej Akademii Nauk, którzy w latach 2014-2016 prowadzili wykopaliska w położonej niedaleko od Młodzaw wsi Mozgawa. Przez trzy lata badań w okresie wakacyjnym gościliśmy w budynku szkoły znamienitych wykładowców i ich studentów odkrywających historyczne tajemnice naszego regionu.
Dr hab. Marek Nowak i dr Magdalena Moskal – del Hoyo przygotowali fascynujący wykład, w którym odkryli przed nami tajniki trudnej i wymagającej pracy archeologów. Goście zaprezentowali również wyniki swoich dotychczasowych badań prowadzonych na obszarze wyniesienia położonego na północny-wschód od wsi Mozgawa.
Pan Marek Nowak opowiedział nam o wyjątkowej osadzie powiązanej z tzw. kulturą pucharów lejkowatych, która istniała na terenie Mozgawy w epoce neolitu. Archeolog zaprezentował bardzo wiele zdjęć prehistorycznych zabytków odkrytych w ramach prowadzonych wykopalisk. Opowiedział nam również o tym, jak mogła wyglądać osada oraz czym zajmowali się prawdopodobnie jej mieszkańcy.
Pani Magdalena Moskal – del Hoyo udzieliła nam bardzo ciekawych informacji dotyczących środowiska naturalnego okolic Mozgawy z IV tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa. Dowiedzieliśmy się, jakie rośliny rosły w naszych okolicach, co z dużym prawdopodobieństwem uprawiali i hodowali prehistoryczni osadnicy, jakie dzikie zwierzęta zamieszkiwały pobliskie tereny.
Spotkanie było dla nas wszystkich wyjątkową lekcją historii, dzięki której uświadomiliśmy sobie, że mieszkamy w naprawdę wyjątkowej okolicy.
Dziękujemy serdecznie naszym gościom, za przybycie i podzielenie się z nami intrygującą opowieścią o przeszłości naszego regionu.