TEATRALNA UCZTA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Dzisiejszy dzień to dzień, w którym wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się do Buska – Zdroju na przedstawienia teatralne w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

Jako pierwsi swoją przygodę z teatrem rozpoczęli uczniowie z klasy V i VI, którzy to oglądali spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Podczas przedstawienia oczom widzów ukazała się ciekawa scenografia oraz znakomici aktorzy, którzy wprowadzili nas w świat teatru. Kostiumy, gra świateł, scenografia, oprawa muzyczna, wszystko to zadziałało jak wehikuł czasu, który przeniósł nas do miasteczka Avonlea, abyśmy mogli dzielić z Anią radości i smutki. Rozbawieni, zasłuchani i zapatrzeni, nawet nie zorientowaliśmy się, kiedy spektakl dobiegł końca. Na zakończenie jeszcze  gromkie brawa za wspaniałą grę aktorów i ruszyliśmy do Parku Zdrojowego, gdzie podziwialiśmy mimo zamglonej pogody piękną polską jesień i baraszkujące wśród drzew wiewiórki. Udaliśmy się też do Sanatorium Marconi, a tu z kolei mogliśmy skosztować wód leczniczych.

W tym czasie uczniowie klas I-III i dzieci z przedszkola podczas spektaklu „Jak Rumcajs Cypiska uratował” przenieśli się w zaczarowany świat Rzacholeckiego Lasu nieopodal  Jiczyna, gdzie mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem… Aktorzy w niezwykle udany sposób przypomnieli jedną z bajek dzieciństwa naszych rodziców, w której jasno i czytelnie zawarte były podbudowane głębokim morałem nieprzemijające wartości wychowawczo-edukacyjne.  Celem wyprawy Rumcjasa i jego żony Hanki było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Przedstawienie to nie tylko wspaniały humor, barwne, baśniowe postacie, niesamowita scenografia, ale przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

Kiedy my pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły,  klasa VII i VIII brała udział w o wiele poważniejszej sztuce teatralnej „Pan Tadeusz”. Spektakl był baśniowym wspomnieniem nieistniejącego już świata, opisem wielkiej tęsknoty do wolnej ojczyzny, a jednocześnie gorzką refleksją na temat naszych narodowych przywar.

Dzisiejszy wyjazd możemy zaliczyć do bardzo udanych, była to dla nas wspaniała lekcja teatralna i z pewnością kiedyś ją jeszcze powtórzymy.

Autorzy: Grażyna K., Monika C.

Gallery with ID 262 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.