UCZYMY SIĘ BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ – KONTAKT Z NIEZNAJOMYM

14 grudnia  roku dla uczniów klas I – III zostały przeprowadzone zajęcia pt. „Bezpieczeństwo dziecka w kontakcie z obcą osobą – nieznajomą”. Ich celem było poznanie zagrożeń wynikających z kontaktów z nieznajomymi. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Kolega taty”, następnie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu oraz obejrzanego filmu przedstawiającego niebezpieczne sytuacje w kontaktach z nieznajomymi, które mogą się każdemu przydarzyć. Kolejno wspólnie tworzono pojęcie „obcego”.

Uczniowie wysuwali wnioski z zachowania bohaterów, uczyli się jak należy postępować w przypadku kontaktu z obcą osobą, podczas nieobecności rodziców. Dowiedzieli się, że nie  można iść z kimś nieznanym we wskazane przez niego miejsce bez względu na to, jakie atrakcje nam obiecuje (obdarowanie słodyczami, wspólne poszukiwania zaginionego pieska, obejrzenie czegoś atrakcyjnego dla dzieci, wsiadanie do samochodu nieznajomej osoby w celu podwiezienia go do domu).

Uczniowie uczyli się postaw  asertywnych –  nauka odmawiania: Nie pójdę! Nie, dziękuję! Nie mogę! Nie lubię słodyczy! Zaraz poproszę rodziców! Nauczyciele zwracali  uwagę na to, iż nie należy udzielać informacji o sobie i swojej rodzinie, chwalić się, co rodzice posiadają w domu a o każdej sytuacji z obcym „nieznajomym” należy opowiedzieć rodzicom. Na zajęciach utrwalano umiejętność rozpoznawania osób obcych.

Wspólne rozmowy, wysunięte wnioski pomogły im zrozumieć, w jaki sposób należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i życie.

Autor: Agnieszka K.

Gallery with ID 311 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.