Fundacja Wspomagająca Wychowanie „ARCHEZJA” w ramach umowy z Ministerstwem Sprawiedliwości realizuje projekt finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości pt.: „Bądźmy poszukiwaczami Autorytetu – ogólnopolska kampania profilaktyczno – edukacyjna”. Jest to kampania kierowana do uczniów z klas IV‐VIII szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli.
Fundacja Archezja, jako jedyna w Polsce stworzyła zestaw oddziaływań wychowawczo ‐ profilaktycznych promujących postawę autorytetu jako fundamentu relacji między dziećmi i dorosłymi.
Najważniejsze cele programu:
- odbudowanie i wzmocnienie w społeczeństwie autorytetu rodzica i nauczyciela
- edukacja młodzieży w zakresie poznania prawdziwego autorytetu i rozróżniania go od autorytetu pozornego jakim jest idol/celebryta.
Nasza szkoła z wielką przyjemnością i ciekawością przystąpiła do tej kampanii. W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie wzięli udział w anonimowych ankietach on-line przed i po zajęciach profilaktyczno – edukacyjnych. Spotkania zostały podzielone na dwie części, podczas których młodzież poznała definicje autorytetu i celebryty oraz ich cechy. Uczniowie klasy V pracowali według scenariusza „Cechy mistrza” rozróżniając idola od autorytetu za pomocą gry edukacyjnej. Następnie własnoręcznie na arkuszach papieru zapisywali kluczowe cechy ludzi będących mistrzami bądź karierowiczami. Uczniowie klas VI – VIII realizowali zagadnienia scenariusza „Poszukiwacze autorytetu. Cechy mistrza” m.in. poprzez projekcję filmu „Ekstremalni.” Sceny z filmu wywołały wiele emocji i skłoniły do polemiki nad przebiegiem zdarzeń i postaw bohaterów filmu. Kolejnym zadaniem było wykonanie plakatów na temat „Czy warto mieć autorytet”?
Zajęcia te pokazały jak bardzo należy poszukiwać i obcować z autorytetem, gdyż w tej relacji każdy człowiek realizuje swoje fundamentalne potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i miłości.
- Potrzebujemy autorytetu w rodzinie, bo wychowanie przez autorytet uskrzydla dziecko do wyznaczania sobie ambitnych celów.
- Potrzebujemy autorytetu w pracy, bo wzorowanie się na kimś jest najlepszą formą nauki i motywacji.
- Potrzebujemy autorytetów w społeczeństwie, bo człowiek zagubiony w nadmiarze informacji, z trudnością odróżnia prawdę od fałszu, przez co czuje się zagrożony.
Autor: Paulina S., Edyta S.
Gallery with ID 327 doesn't exist.