SPOTKANIE Z LOKALNYM HISTORYKIEM

10 grudnia w ramach projektu edukacyjnego „DOTKNIJ KULTURY – NIE SPARZYSZ SIĘ!” współfinansowanego z programu grantowego „PZU z Kulturą. Niepodległość” odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem Januszem Głąbińskim – historykiem z zamiłowania, oddanym „fanem” marszałka Józefa Piłsudskiego,  który szczególnie upodobał sobie historię regionu świętokrzyskiego.

Pan Głąbiński przygotował dla naszych uczniów pouczający i niezwykle ciekawy wykład dotyczący historii regionu pińczowskiego w czasach rozbiorów Polski. Gość w trakcie swojego wystąpienie przywoływał wiele interesujących faktów dotyczących tego okresu, opowiedział nam o toczących się na ziemiach świętokrzyskich walkach z okupantem, przedstawił mnóstwo ciekawostek dotyczących życia codziennego ówczesnych ludzi. Pan Głąbiński przybliżył również uczniom sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pasjonującej opowieści o wybitnym, polskim marszałku i jego barwnym życiu.

Spotkanie zakończyła prezentacja „Ludwikówki” – ostatniej szabli bojowej używanej przez polskie pułki kawalerii, którą produkowano w hucie położonej w pobliskich Kielcach. Pan Głąbiński zachęcił również naszych uczniów, by odwiedzili należące do niego, małe muzeum poświęcone legionom oraz Józefowi Piłsudskiemu.

Serdecznie dziękujemy panu Januszowi za zaproszenie oraz za podzielenie się z nami swą rozległą wiedzą!

Autor: Milena W.

Gallery with ID 326 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.