WYJAZD EDUKACYJNY DO KIELC W RAMACH PROJEKTU

W dniu dzisiejszym, 27 lutego w ramach programu grantowego „PZU z Kulturą. Niepodległość” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość projektu pn. „DOTKNIJ KULTURY – NIE SPARZYSZ SIĘ!” uczestniczyliśmy w wyjeździe edukacyjnym do Kielc.

Realizacja projektu dotyczy przede wszystkim odzyskania przez Polskę Niepodległości, więc przygodę z Kielcami rozpoczęliśmy od warsztatów w Muzeum Narodowym. Ze względu na remont Pałacu Biskupów Krakowskich – głównej siedziby muzeum warsztaty odbyły się w Muzeum Dialogu Kultur. Tam, w podziale na 2 grupy wiekowe uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach: „Komendant, Dziadek, Marszałek – Józef Piłsudski” oraz „Symbole Narodowe – Kokarda Narodowa”. Pracowaliśmy z ciekawymi kartami pracy oraz własnoręcznie wykonaliśmy kokardę narodową z przygotowanych przez pracowników muzeum materiałów. Obejrzeliśmy prezentację o Józefie Piłsudskim – twórcy Legionów, architekcie niepodległości oraz publicyście i wnikliwym analityku historii Polski.

Kolejnym punktem programu naszej przygody z kulturą był udział w spektaklu teatralnym pt. „Pinokio” w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przedstawienie bardzo nas wzruszyło i…  rozbawiło. Zaprezentowana sztuka jest historią, która uczy i bawi jednocześnie. Opowiada o losach pajacyka wystruganego z kawałka magicznego drewna. Jego ojcem staje się Dżeppetto – stary majster, który żyje w nędzy. Pinokio przynosi mu radość, ale na krótko. Pajacyk obiera złą ścieżkę: jest niewdzięczny i kłamie. Z biegiem czasu Pinokio przechodzi metamorfozę, dzięki której spełnia się jego marzenie – staje się chłopcem. Niesamowita gra aktorów, piękna scenografia i ten przekaz… „Pinokio” to bajka nie tylko dla dzieci, wręcz przeciwnie  – dorośli widzowie bez trudu doszukać się mogą głębszego sensu.

Później udaliśmy się na posiłek w McDonald’s, bez którego żaden wyjazd nie byłby dla nas atrakcyjny 🙂 Bo „Bankiet w McDonald’s”, to dla niektórych jeden z najważniejszych punków programowych każdej wycieczki…

Na koniec przystąpiliśmy do zwiedzania zabytków Kielc związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości – Pomnik Niepodległości, Pomnik Józefa Piłsudskiego na ulubionej Kasztance.

Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu…

Autor: Ilona M.

zdjęcia..

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.