ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ EUROPY

9 maja 1950 roku ogłoszono „Deklarację Schumana”, która rozpoczęła proces jednoczenia Europy po dwóch wielkich wojnach. Na początku zaczęło ze sobą współdziałać tylko 6 państw tworząc Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Kilka lat później powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza. Wkrótce zaczęły przyłączać się do nich inne europejskie kraje i tak 1 listopada 1993 roku oficjalnie powstała Unia Europejska. Organizacja ta zrzesza obecnie 28 państw położonych na kontynencie europejskim.. Kraje te połączyły się, aby ludziom żyło się lepiej, łatwiej i bezpieczniej. Postanowiły one współpracować i pomagać sobie nawzajem.

Symbolami Unii Europejskiej są:

  •  flaga
  • hymn
  • wspólna waluta
  • dewiza europejska
  • maskotka Syriusz
  • paszport europejski
  • dzień UE

Wszyscy jesteśmy Polakami, ale jesteśmy także europejczykami. Nasz kraj jest częścią Europy i członkiem Unii Europejskiej. Aby pamiętali o tym nasi uczniowie zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Europejski, który przypada właśnie 9 maja.

Głównym punktem uroczystości było przybliżenie najważniejszych informacji o UE, wysłuchanie hymnu „Oda do radości” i przemarsz uczniów z flagami państw członkowskich. Następnie uczniowie poznali genezę, historie, cele i kraje członkowskie poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej. W dalszej części odbyły się zajęcia warsztatowe w podziale na grupy wiekowe. Młodsi uczniowie kolorowali flagę Unii Europejskiej z zachowaniem obowiązujących barw.

Natomiast  klasy V – VIII uczestniczyły w „Quizie wiedzy o państwach UE”. Ogromne było nasze zaskoczenie, iż uczniowie bezbłędnie połączyli flagi z krajami i ich stolicami.

W myśl dewizy  Unii Europejskiej „Jedność w różnorodności” chcieliśmy uświadomić naszym dzieciom i młodzieży, iż można się różnić, ale przy tym szanować i wspierać.

Autor: Paulina S., Renata B.

Gallery with ID 430 doesn't exist.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.