SPOTKANIE Z LOKALNĄ HISTORIĄ…

9 maja w ramach projektu edukacyjnego „DOTKNIJ KULTURY – NIE SPARZYSZ SIĘ!” współfinansowanego z programu grantowego „PZU z Kulturą. Niepodległość” odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem Stefanem Rutkowskim – emerytowanym nauczycielem ZSR w Chrobrzu, regionalistą z zamiłowania, który bardzo chętnie przybliżył nam historię Młodzaw.

Poznaliśmy m.in. historię kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach. Według legendy powstał on po wykopaniu skrzyni przez Jana Sobotę, będącego służącym u dzierżawcy Kozubowa – Michała Kępskiego. Jan orząc pole, uderzył o coś twardego. Jak się okazało była to skrzynia pełna kosztowności, a w niej kartka, by szczęśliwy znalazca wybudował za to kościół. Na polu postawiono figurę Pana Jezusa ukrzyżowanego. Powiadają, że skrzynię ze zrabowanymi kosztownościami  zakopali Szwedzi, kiedy uciekali przed wojskami polskimi. Do dziś znajduje się ona w zakrystii kościoła.

Mury naszej świątyni zostały zbudowane z kamienia pińczowskiego, a jego budowa trwała 44 lata. Inne legendy, jakie przytaczał nasz sympatyczny rozmówca, mówiły o powstaniu kolejnych figur obok figury Pana Jezusa ukrzyżowanego, przedstawiających św. Jana Kantego i św. Jana Nepomucena.

Pan Rutkowski opowiedział również  o powstaniu Młodzaw Małych i Młodzaw Dużych. Istnienie naszych miejscowości już XIV wieku potwierdzają zapisy w krakowskich księgach. Spotkanie w miłej atmosferze, szybko dobiegło końca, a my bogatsi o nowe wiadomości na temat naszej okolicy rozeszliśmy się do klas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.