POZNAJEMY NIEZWYKŁĄ HISTORIĘ MŁODZAW I OKOLIC

14 maja w ramach projektu edukacyjnego „DOTKNIJ KULTURY – NIE SPARZYSZ SIĘ!” współfinansowanego z programu grantowego „PZU z Kulturą. Niepodległość” odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z lokalnym pasjonatem historii, który przygotował dla uczniów wykład o przeszłości najbliższego regionu. Tym razem mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej placówce pana Pawła Bochniaka – właściciela serwisu chroberz.info, fotografa oraz dziennikarza, autora wielu artykułów historycznych.

Pan Paweł wygłosił pogadankę, z której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Młodzawach i pobliskim Chrobrzu. Na spotkaniu mogliśmy zobaczyć, jak wyglądały dawniej lokalne gazety, próbowaliśmy rozczytać stary wypis z ksiąg parafialnych kościoła oraz oglądaliśmy stare zdjęcia naszej wsi. Pojawienie się fotografii wywołało wśród uczniów niezwykłe poruszenie, z niedowierzaniem oglądali oni zdjęcia, na których przedstawione zostały Młodzawy, pobliskie okolice oraz zamieszkujący je ludzie. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem próbowali zidentyfikować sfotografowane miejsca – nie było to łatwe zadanie, bo wieś na przestrzeni lat bardzo się zmieniła.

Prezentacja zdjęć stała się dla naszego gościa idealnym pretekstem, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważnymi dokumentami historycznymi mogą stać się rodzinne fotografie i związane z nimi historie. Pan Paweł zachęcił wszystkich, by dbali o rodzinne albumy, uważnie słuchali i spisywali opowieści dziadków, bo to oni są najczęściej najlepszym źródłem wiedzy o przeszłości danej okolicy – takie opowieści mogą zainspirować nawet do napisania książki!

Dziękujemy serdecznie panu Pawłowi, że zechciał nas odwiedzić i podzielić się z nami swą wiedzą oraz zachęcić nas do pielęgnowania pamięci o niezwykłej historii naszego regionu.

Autor: Milena W.

Gallery with ID 429 doesn't exist.

Pan Bochniak wspomina nas na facebooku…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.