REALIZACJA TREŚCI PROGRAMU EDUKACYJNEGO „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ” W KLASACH I-III

„Podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy może nauczyć się każdy z nas. Nawet dziwnie brzmiące słowo „resuscytacja” to w rzeczywistości kilka nieskomplikowanych czynności. Od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona zależy życie drugiego człowieka. Może to dotyczyć Ciebie i Twoich bliskich – pamiętaj! Niezwykle ważne jest sprawne działanie, zachowanie spokoju i opanowania. Nie zapominaj również o tym, że pierwsze minuty decydują o szansie na przeżycie osoby poszkodowanej i niestety często brak podstawowej wiedzy i umiejętności przyczyniają się do śmierci człowieka, chociaż można było temu zapobiec.” – taką wiedzę przekazujemy uczniom klas I-III podczas szkolenia ratowniczego w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Od drugiego półrocza koordynatorka programu, Monika Cugowska, uczy dzieci naszej szkoły zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Celem tych szkoleń jest również nauczenie się opanowania strachu, paniki w sytuacjach, w których czas decyduje o ludzkim życiu.

Dzieci ćwiczą na manekinach, które otrzymaliśmy od WOŚP,  zajęcia prowadzone są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Taka forma nauki cieszy się dużym zainteresowaniem.

Program swym zakresem obejmuje tematy:

  • bezpieczeństwo
  • sprawdzanie przytomności
  • wzywanie pomocy
  • sprawdzenie oddechu
  •  ułożenie nieprzytomnego w pozycji bocznej
  • oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej
  • łańcuch przeżycia.

Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach. Wierzymy też, że dzięki szkoleniom nasi uczniowie właściwie zachowają się w sytuacjach zagrażających życiu.

Autor: Monika C.

Gallery with ID 450 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.