CYKL WARSZTATÓW PROFILAKTYCZNYCH DLA „MAŁYCH I DUŻYCH”

Za nami kolejny cykl warsztatów w ramach projektu „JUTRO ZALEŻY OD DZIŚ, A DZIŚ ZALEŻY ODE MNIE” dofinansowanego  w ramach grantu na realizację zadań w ramach projektu grantowego realizowanego przez LGD PONIDZIE. Skierowany jest on  do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat oraz do kobiet mieszkających lub pracujących na terenach wiejskich w Gminie Pińczów.

Przez ostatnie dwa dni gościliśmy w naszej szkole i w przedszkolu terapeutę z Pracowni Profilaktycznej KROKUS z Krakowa. Pan Mateusz prowadził warsztaty dla wszystkich grup wiekowych – począwszy od przedszkolaków (w podziale na grupy wiekowe), poprzez klasy I-III, V-VI i VII–VIII. Swoje szkolenie odbyli także dorośli – nauczyciele szkoły i przedszkola.

W przedszkolu odbyły się warsztaty umiejętności radzenia sobie ze złością oraz rozwiązywania konfliktów. W trakcie trwających zajęć dzieciaki poznały metody radzenia sobie w trudnych dla nich sytuacjach, ćwiczenia służące treningowi skupiania uwagi oraz w jaki sposób najlepiej rozwiązywać konflikty.

Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach profilaktyki uzależnień „Nie daj się wciągnąć”, obejmujących wszystkie grupy zagrożeń. Warsztaty miały za zadanie dostarczyć uczniowi nie tylko wiedzy na temat  uzależnień (np. od alkoholu czy narkotyków), ale także by pomóc mu w wypracowaniu za pomocą treningu takich umiejętności, które uchronią go przed sięgnięciem po daną używkę. Wykorzystując wiedzę na temat tego, co popycha młodych ludzi w szpony uzależnienia włączono temat asertywności (pomocnej, by
 nie ulec presji rówieśników), radzenia sobie ze stresem (umiejętności chroniącej przed złudną wiarą w to, że jakakolwiek używka może pomóc rozwiązać problem) oraz sztuki planowania i podejmowania decyzji.

Nauczyciele z kolei podczas warsztatów pt. „Zapomnij o stresie i wypal wypalenie zawodowe. Jak postępować, żeby praca nie stała się smutnym obowiązkiem?” poznali metody radzenia sobie ze stresem, ćwiczenia swojej uwagi i spostrzegawczości.

Autor: Ilona M.

zdjęcia..


Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.