WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

Dnia 15 czerwca 2019 roku uczniowie klas VII i VIII wybrali się do Oświęcimia w celu zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego  i zagłady – tak brzmi oficjalna nazwa muzeum zapisana na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO. To obecnie najbardziej rozpoznawalny symbol i miejsce  ludobójstwa na świecie, które rocznie odwiedza ponad  milion turystów z ponad stu krajów. Obóz ten powstał w 1940 roku  na obrzeżach Oświęcimia. Początkowo istniał jeden obóz –Auschwitz I. Po dwóch latach powstał  Auschwitz II – Birkenau i Auschwitz III Monowitz.

 Każdy z nas wiele słyszał o TYM miejscu, ale to co zobaczyliśmy przerosło nasze wyobrażenia.

W ciszy i zadumie przemierzaliśmy muzealne bloki pełne strachu i cierpienia. Wstrząsający był widok setek walizek, okularów, szczotek i butów… szczególnie tych należących do dzieci. Nikt z tych ludzi nie wierzył, że przybył tam po śmierć, nieludzką śmierć. Więźniami najpierw byli Polacy, potem Żydzi (najliczniejsi) i Romowie – łącznie 20 narodowości. Niemcy deportowali do Auschwitz 1,3 mln osób, które były jedynie numerami pozbawionymi nazwisk, rodziny i godności. Z czasem z rąk hitlerowców śmierć poniosło 1,1 mln ludzi. Ich czarno-białe zdjęcia widniały na ścianach. To z nich wiemy, że, człowiek wytrzymywał w obozie kilka miesięcy doznając poniżania, głodu, zimna, brudu i chorób oraz eksperymentów pseudomedycznych.

Na trasie zwiedzania zatrzymaliśmy się pod Ścianą Śmierci, by  minutą ciszy i zapaleniem zniczy oddać hołd ofiarom zamordowanym przez esesmanów.

Wycieczka do Auschwitz uświadomiła nam jak brutalna jest wojna i jak okrutny może być człowiek. Jednak z drugiej strony krzepiące jest to, iż pomimo pozbawienia prawa do życia  i godnej śmierci byli tam ludzie, którzy ludźmi pozostali do końca dzieląc się ostatnia kromką chleba…

W głowach naszych już na zawsze pozostanie pytanie:  DLACZEGO … ?

Pamiętajmy o tym co się wydarzyło, po to by się już nie powtórzyło.

Nigdy więcej takiej wojny. Nigdy więcej wojny…

Autor: Paulina S.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.