WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI „FLYSKY” W KIELCACH I DO OŚRODKA TRADYCJI GARNCARSTWA W CHAŁUPKACH

W ramach projektu „JUTRO ZALEŻY OD DZIŚ, A DZIŚ ZALEŻY ODE MNIE” dofinansowanego  przez LGD PONIDZIE, 17 czerwca dzieci z przedszkola wybrały się  na wycieczkę autokarową do Parku Rozrywki „FlySky” w Kielcach. Przy okazji zwiedziły też Ośrodek Tradycji Garncarstwa w  Chałupkach. Opiekę na dziećmi sprawowali nauczyciele oraz rodzice.

Chałupki to niewielka wieś położona w bliskiej odległości od Kielc, która słynie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Naczynia i figurki wyrabiane w Chałupkach cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie. Początki garncarstwa w Chałupkach przypadają na połowę XVI wieku. Umiejętności toczenia garnków przekazywano z pokolenia na pokolenie. Na przestrzeni lat naczynia gliniane zostały wyparte przez naczynia emaliowane. Aby uchronić od zapomnienia tak cenną tradycję tego regionu w 1998 roku powstał w Chałupkach Ośrodek Tradycji Garncarstwa o charakterze muzealnym. Składa się on z dwóch części – ekspozycyjnej i warsztatowej. To jedyne tego typu muzeum w Polsce.

Po przybyciu na miejsce uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z historią powstania muzeum. Pan Józef Głuszek, kustosz tego miejsca z pasją opowiadał, pokazywał i wyjaśniał każdy etap powstawania ceramiki. Z dużym zaciekawieniem słuchaliśmy tych opowieści – od wykopania gliny, przez formowanie, po wypalanie i dekorowanie. Zwiedziliśmy dwie izby. W pierwszej znajduje się dwukomorowy piec garncarski (z zademonstrowanym sposobem ułożenia naczyń przygotowanych do wypału) oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji ceramiki. Dowiedzieliśmy się, jak działa koło garncarskie, na którym formuje się wszelkiego rodzaju przedmioty użytkowe. Druga z izb prezentuje piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach. Mogliśmy podziwiać nie tylko gliniane naczynia – misy, kropielniczki, donice czy wazony, durszlaki, garnki do gotowania, patelnie do smażenia, ale także rzeźby sakralne. Spotkanie z kustoszem, to niezwykła przygoda i podróż w czasie!

Kolejnym etapem wycieczki był udział dzieci w warsztatach z toczenia naczyń na kole pod kierunkiem garncarki – Pani Elżbiety Klimczak. Jak widać na zdjęciach zajęcia z gliną sprawiły im dużo radości. Wykonane naczynia gliniane muszą zostać wypalone w piecu garncarskim, a następnie dzieci będą mogły zabrać ze sobą na pamiątkę. Warsztaty dostarczyły nam wiele wrażeń i radości, a podczas pobytu w Chałupkach poszerzyliśmy wiedzę o niezwykle rzadkim rzemiośle. Z tego miejsca serdecznie pozdrawiamy kustosza – Pana Józefa Głuszka i ostatnią garncarkę z Chałupek – Panią Elżbietę Klimczak. A wszystkim zainteresowanym gorąco to miejsce polecamy! 🙂

Drugim punktem wycieczki był obiad w centrum Kielc i park rozrywki,  w którym czekało na przedszkolaków szereg atrakcji. M. in. wspinaczki na wysokościach, relaksacyjne zabawy w basenie z piłeczkami, trampolina, plac zabaw, jazda samochodami, dmuchana zjeżdżalnia. Dzieci mogły się do woli, wyszaleć wybawić i wyskakać. Te atrakcje dostarczyły naszym Milusińskim dużo radości. Pogoda nam dopisała i humory też. Zapraszamy do galerii zdjęć 🙂

Autor: Justyna G.

Gallery with ID 477 doesn't exist.

zdjęcia…

więcej zdjęć…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.