W ŚWIECIE KOMPUTERA, ROBOTÓW I KODÓW

Aktualna podstawa programowa wprowadziła do klas edukacji wczesnoszkolnej elementy kodowania, programowania. Po co uczymy dzieci programować? Programowanie i kodowanie to rozwijanie uniwersalnych kompetencji, kształtowanie umiejętności logicznego, algorytmicznego myślenia, pracy zespołowej, szukania kompromisów, rozwijanie kreatywności, oswajanie z nowoczesnymi technologiami i mnóstwo dobrej zabawy.

W związku z tym uczniowie klas I-III włączyli się do realizacji zajęć w ramach innowacji pedagogicznej „Klucz do kodowania” realizowanej na bazie ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Uczymy Dzieci Programować”, organizowanego przez firmę Edu Sense.

Raz w tygodniu, ucząc się przez zabawę, uczniowie wykonują zadania związane z różnorodną tematyką. Wykorzystują do tego maty edukacyjne oparte na układzie współrzędnych, wirtualną matę edukacyjną Edu Sense, roboty Ozobot, kolorowe kubeczki i wiele innych ciekawych pomocy i materiałów.

Już w pierwszych dniach nauki uczniowie klas I-III rozpoczęli przygodę z kodowaniem i programowaniem. Tematem zajęć był „Powrót do szkoły”. Młodsze dzieci korzystały z maty do kodowania i kubeczków, poznały też podstawowe możliwości Ozobota, natomiast starsi uczniowie bawili się działając na wirtualnej macie i po raz pierwszy programując Ozoboty. Emocji było co niemiara, nasi młodzi programiści byli zachwyceni możliwościami robota, oprócz wyznaczonego zadania samodzielnie zaprojektowali i zakodowali dodatkowe drogi i trasy dla naszego Ozobota. I o to nam właśnie chodzi, aby uczniowie z pasją i otwartym umysłem podchodzili do zadań!

Zajęcia związane z kodowaniem i programowaniem są dla dzieci bardzo atrakcyjne, pozwalają na realizowanie treści programowych w inny, ciekawy, urozmaicony sposób. Warto przeznaczyć godzinę na aktywności związane z programowaniem, bo to inwestycja w przyszłość dziecka.

Autor: Monika C.

Gallery with ID 498 doesn't exist.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.