WIZYTA PSZCZELARZY W PRZEDSZKOLU I W SZKOLE

Dziś w naszym przedszkolu odbyły się niecodzienne zajęcia. Odwiedził nas pszczelarz – pan Jerzy Osiński – Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pińczowie oraz właściciel „Malinowej Pasieki”. Dał nam się poznać, jako wielki pasjonat pszczelarstwa. Swoją wiedzą podzielił się w czasie prezentacji, której tematem przewodnim były pszczoły i ich świat. Zaproszony pszczelarz przybył w towarzystwie swojej córki – Magdaleny, która jest technikiem pszczelarzem. Zajęcia o podobnej treści zaproszeni goście przeprowadzili w szkole w ramach doradztwa zawodowego.

Na warsztaty pszczelarskie przybyło kilka mam, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały wielu ciekawostek dotyczących pszczół. Jestem pewna, że po tym spotkaniu ze względu na walory smakowe i właściwości odżywcze zamienią cukier na miód 🙂

W trakcie warsztatów dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Dowiedziały się między innymi, że rój składa się z królowej, robotnic oraz trutni, w jaki sposób toczy się życie w ulu i dlaczego pszczoły tańczą. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści jak powstaje miód.

Pan Jerzy zaprezentował strój ochronny oraz przybory, których używa w codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, wirówkę, ramkę i miotełkę pszczelarską. Dzieci zajrzały do wnętrza ula i z wielką przyjemnością skosztowały prawdziwego miodu.

Nie mogło obejść się również bez prezentacji wszystkich produktów wytwarzanych przez pszczoły (różne gatunki miodów, pyłek kwiatowy, pierzga oraz świece z wosku pszczelego).

Najważniejszym przesłaniem warsztatów było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Pszczelarz przytoczył słowa Alberta Einsteina, który powiedział kiedyś: „Dbajmy o pszczółki, bo jeśli zginą, po 4 latach ludzie wyginą”. Te słowa świadczą o tym, jak ważną rolę spełniają pszczoły miodne. Mimo że może się to wydawać nieprawdopodobne, to bez pszczół nasze życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Zależność jest prosta – nie ma pszczół, nie ma zapylania, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma ludzi. Wraz z tymi pracowitymi owadami zniknie większość warzyw i owoców, a także cukier i oleje. Nie będzie kawy, ani czekolady, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia. To samo dotyczy wina. Bawełnę również w pewnym stopniu zawdzięczamy pszczołom. Jeśli zatem zabraknie tych owadów, to całkowicie przestawimy się na sztuczne tkaniny. Pszczoły to aktualnie najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Prawdziwy problem polega na tym, że ich populacja na świecie zmniejsza się drastycznie z roku na rok.

Dziękujemy Panu Jerzemu i Pani Magdalenie za spotkanie. Dowiedzieliśmy się wiele o życiu i zwyczajach pszczół oraz o ich niezastąpionej roli w przyrodzie i życiu człowieka. Była to bardzo pouczająca lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Jednocześnie prosimy o sadzenie kwiatów, krzewów i drzew kwitnących, aby wspierać nasze pszczółki w ich ciężkiej pracy. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły naszym gościom pamiątkowe kartki z podziękowaniem za przybycie oraz za cenną lekcję o pszczołach. Dużą atrakcją dla dzieci był zakup figurek wykonanych z pszczelego wosku, które nie tylko pięknie pachną, ale również mają właściwości zdrowotne.

Autor: Justyna G.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.