DZIAŁANIA W RAMACH DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

11 lutego, po raz szesnasty  w Polsce obchodzimy w Polsce  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), tym razem pod hasłem „Działajmy razem”. Nasza szkoła kolejny już raz przystąpiła do działań w ramach inicjatywy.

Zajęcia przeprowadziliśmy z podziałem na grupy wiekowe: klasy I-III i IV-VIII. Młodsi  uczniowie wysłuchali opowiadania pt.: „Nałóg”, które nawiązywało do omawianej tematyki. W oparciu o wysłuchany tekst przeprowadziliśmy rozmowę, z której wynikło, że nasze dzieci mają bardzo bogatą wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i gier komputerowych.

Potem przyszedł czas na filmiki z serii „Owce w sieci”, które wzbogaciliśmy grami, zabawami ruchowymi i dydaktycznymi. Bardzo ciekawym akcentem zajęć była zabawa ruchowa przy muzyce kształtująca koordynację wzrokowo – ruchową i ćwicząca współpracę z rówieśnikami.

Kolejnym etapem była praca w grupach, podczas której uczniowie wypracowywali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, rozwiązywali zagadki i rozkodowywali ukryte w symbolach hasła. Na koniec zrobiliśmy podsumowanie w formie quizu, które usystematyzowało szeroką i jakże potrzebną wiedzę zdobytą podczas zajęć.

Internet jest dostępny dla wszystkich praktycznie w każdym wieku, dlatego tak ważne jest, aby mądrze z niego korzystać. W związku z tym też uczniowie klas IV-VIII również wzięli dział w Dniu Bezpiecznego Internetu.

Coraz większą popularnością cieszą się  portale społecznościowe, z których korzysta mnóstwo dzieci i młodzieży wstawiając na nie zdjęcia, filmy i relacje ze swojego życia. Jak bezpiecznie z nich korzystać nie obrażając innych i nie szkodząc sobie – dzisiejszego dnia dowiedzieli się uczniowie podczas zajęć. Obejrzeli oni poruszający filmik pt. „Gdzie jest Mimi?”  – jest to krótka historia oparta na faktach, opowiadająca o dziewczynie – Mimi, która uciekła z domu, gdyż była nękana przez swoich rówieśników w sieci. Podczas projekcji filmu w odpowiednich momentach pojawiały się przerywniki i w tym czasie uczniowie dzielili się swoimi refleksjami odpowiadając na pytania. Uczniowie z zapartym tchem oglądali krótką historię zastanawiając się, jak ona się zakończy.

Na koniec zostały podsumowane najważniejsze zasady wypracowane podczas zajęć. Film ten na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.  Wierzymy, że poważnie się zastanowią nad swoją aktywnością w sieci…

Autorzy: Monika C., Edyta S.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.