TEATR KURTYNA – CZAS ZACZĄĆ…

Ostatni dzień nauki w szkole upłynął nam pod znakiem kultury, teatru i refleksji. Powodem tego była wizyta krakowskiego Teatru Profilaktycznego Kurtyna. Dwie charyzmatyczne aktorki przeniosły naszą młodzież z klas IV – VIII w świat dostępności  i skutków zażywania dopalaczy oraz picia alkoholu.

Jednym ze sposobów przekazywania wiedzy i wzmacniania wartości jest sztuka teatralna, gdzie poznając losy bohaterów, wchodzimy w ich świt, czujemy ich emocje i przeżywamy problemy. Tak się właśnie stało oglądając spektakl „Impreza”, który przedstawiał historię Agnieszki, dziewczyny z dobrego domu zaproszonej przez koleżankę na szkolną imprezę. Dla rozluźnienia atmosfery i dobrej zabawy młodzież miała  pić alkohol i zażywać dopalacze.

Dziewczyna nie jest świadoma zagrożeń jakie niosą ze sobą używki. Nie zdaje sobie również sprawy  z tego, że tak naprawdę jej obecność na imprezie ma być tylko pretekstem do jej ośmieszenia przed społecznością szkolną. Agnieszka bardzo się cieszy, że została zaproszona i prosi mamę o zgodę na wyjście z domu.  Matka zgadza się na propozycję córki, jednak przestrzega ją przed zagrożeniami  z jakimi może się spotkać na szkolnej zabawie, tłumaczy jak powinna się zachować w niekomfortowych dla niej sytuacjach oraz jak ważne jest bycie asertywnym człowiekiem. Agnieszka zdradza mamie tajemnicę  o dopalaczach, które mają się pojawić na zaplanowanej imprezie. Zaczyna się wewnętrzna walka dziewczyny co zrobić: czy pójść na policję, czy być „fair” wobec rówieśników. Na całe szczęście wygrał rozsądek i odpowiedzialność Agnieszki, co w konsekwencji zapobiegło wielu życiowym tragediom jej kolegów i koleżanek.

Jednak, aby takie trudne decyzje w młodym wieku umieć podejmować – wbrew presji grupy –  trzeba być asertywnym, mieć wewnętrzną siłę, wpojone wartości oraz  wsparcie rodziców i szkoły.

Nie ulegajmy modzie, nie gubmy siebie tylko po to, by przypodobać się innym, budujmy właściwe relacje rówieśnicze, gdzie  będziemy zrozumieni i szanowani. Trzeba mieć swoje zdanie i zawsze być sobą. Trudne – wiem, ale do zrobienia!

Autor: Paulina S.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.