GRY I ZABAWY Z KROPKĄ W TLE

15 września niemal na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto nietypowe, ale niezwykle istotne, ponieważ poświęcone dziecięcej kreatywności. Historia Vashti napisana przez Petera Reynoldsa co roku inspiruje tysiące nauczycieli z całego świata do zorganizowania w swoich szkołach Dnia Kropki.

W tym roku w grupie placówek biorących udział w wydarzeniu po raz kolejny znalazła się nasza szkoła i z numerem 565 zagościła na mapie DOT DAY 2021. Vashti mogła swoim przykładem pokazać naszym uczniom, że warto w siebie uwierzyć i dostrzec w sobie ogromne pokłady kreatywności i pomysłów.

Uczniowie klas młodszych przez cały dzień spędzali czas kreatywnie, a wszystkie aktywności  miały w tle kropkę. Ubrani w „kropkowe” stroje wysłuchaliśmy opowiadania małej Vashti, po czym  rozmawialiśmy o naszych talentach i świetnie bawiliśmy się przy piosence o kropeczce. Potem czekała na nas seria zabaw: „Ja mam… kto ma…”, aktywne słuchanie muzyki i odtwarzanie rytmu różnymi sposobami, gra planszowa „Kropka i kredka”, układanie puzzli, rozszyfrowywanie zakodowanego wiersza, układanie kolorowych krążków zgodnie z instrukcją, wykonanie szlaczków literopodobnych z kropek. Było też tworzenie ogromnej kropki z kolorowych kubeczków, gra dydaktyczna „Kropkowa wyszukiwanka”, rozwiązywanie ciekawych kart pracy, tworzenie chmur wyrazowych związanych z tematem, rysowanie na tablicy przedmiotów z kół, kółek i kółeczek.

Nie zabrakło interaktywnych zabaw matematycznych, zabaw z kostką do gry, tworzenia dzieł  plastycznych z przygotowanych wcześniej kropek. Bardzo spodobała nam się zabawa kształtująca spostrzegawczość i szybką reakcję na sygnał: „Klepnij kropkę!” 🙂

Zadanie, które sprawiło nam trochę kłopotu polegało na określeniu swoich mocnych stron i wypowiedzi na temat: za co się lubię? Wydawałoby się proste, a jednak… Czyli musimy popracować jeszcze nad swoją samooceną i wiarą we własne siły, możliwości. Abyśmy tak, jak Vashti potrafili docenić swoją mądrość, kreatywność, i oby każdy z nas potrafił o sobie pozytywnie myśleć.

Przedszkolaki również przyłączyły się do  Międzynarodowego Święta Kropki i wykonały pracę plastyczną „Jesienne drzewko”. Każde dziecko odbiło swój paluszek pozostawiając ślad w postaci kolorowej kropki. W ten sposób powstała wielobarwna korona drzewa. Paluszkowa zabawa sprawiła wiele radości zarówno maluszkom jak i starszakom.

Autor: Monika C.

zdjęcia…

więcej zdjęć…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.