REALIZUJEMY NOWY PROJEKT MATEMATYCZNY!

„Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” to projekt matematyczny wydawnictwa MAC, realizowany od lutego do maja 2022 roku. Przystąpili do niego uczniowie klasy III. Składa się z czterech modułów, każdy jest realizowany w kolejnym miesiącu.

W lutym poprowadzimy cykl zajęć, które odpowiedzą na pytanie, czy matematyka może przydać się w kuchni. Pierwsze zabawy były bardzo ciekawe. Na początku przeprowadziliśmy burzę mózgów i stworzyliśmy „Notatkę – mapę myśli”. Naszą wiedzę zweryfikowaliśmy podczas oglądania krótkiego filmu, w którym zaprezentowano, jak matematyka się przydaje podczas wypieku ciasteczek.

Potem czekało na nas szereg zajęć: ważyliśmy różne produkty, określaliśmy wagę netto, brutto i tarę. Porównywaliśmy masę towarów posługując się jednostkami: kilogram, dekagram, gram. Po chwili przyszedł czas na mierzenie pojemności naczyń – tu również używaliśmy jednostek: litr, mililitr.

Następnie wykonaliśmy naprawdę skomplikowane zadania na specjalnie przygotowanych kartach pracy. W pewnym momencie zaczęło nam się wszystko lekko plątać: czy to litr, mililitr, gram, a może jednak dekagram??? Ostatecznie wszystkie zadania zostały poprawnie wykonane 🙂  Zgodnie doszliśmy do wniosku, że w kuchni matematyka jest naprawdę niezbędna.

Na koniec posililiśmy się pysznym jabłkiem, ale zanim to nastąpiło pani wytrwale drążyła temat: Czy to całe, połówka, czy ćwiartka jabłka? Co jest większe, a co mniejsze? Ile razy? Całe jabłko to ile połówek, a ile ćwiartek? A ile połówek i ćwiartek otrzymamy po przekrojeniu 2, 3 czy 4 jabłek?

Zajęcia bardzo nam się spodobały. Na kolejnych będzie równie ciekawie – przygotujemy sałatkę owocową, korzystając z gotowego przepisu.

Autor: Monika C.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.