ZWIEDZAMY TORUŃ

W dniach 10-11 marca w ramach programu grantowego „PZU z Kulturą” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość projektu pn. „Z KULTURĄ WŚRÓD SŁAWNYCH POLAKÓW” uczestniczyliśmy w dwudniowym wyjeździe edukacyjnym do Torunia.

Bardzo wcześnie rano stawiliśmy się na zbiórce przy budynku szkoły, po czym rozpoczęliśmy trwającą 6 godzin podróż. Czas ten, wbrew pozorom minął szybko.

Swoją przygodę z Toruniem rozpoczęliśmy aktywnie – wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy miasto podążając śladami wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Przewodnik pokazując toruńską starówkę, opowiedział nam nie tylko o życiu Kopernika, ale też o miejscach i pamiątkach, które są z nim związane. Zwiedziliśmy m.in. Rynek Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz, Toruński Bulwar Filadelfijski, Krzywą Wieżę.

Później udaliśmy się do Planetarium na przepiękne multimedialne widowisko astronomiczne. Podczas pokazu poznaliśmy budowę Wszechświata i planet Układu Słonecznego, znane układy gwiazd widoczne o różnych porach roku oraz fakty związane z ruchami Ziemi, których konsekwencją jest zjawisko dnia i nocy, a także następstwo pór roku.

 Zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg i oczekiwany przez nasze żołądki posiłek.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po którym udaliśmy się do teatru. Tym razem obejrzeliśmy kolorowy i rozśpiewany musical na motywach powieści Marka Twaina pt. „Tajemnica Tomka Sawyera”. Przenieśliśmy się w świat przygody i dobrej zabawy oraz… historii niemal kryminalnych 🙂 Bo Tomek Sawyer i jego przyjaciel Huck Finn próbowali rozwikłać pewną mroczną zagadkę. Emocji nie brakowało! Spektakl bardzo nam się podobał. Niesamowita gra aktorów aktorów, przepiękna scenografia zrobiły na nas wyjątkowe wrażenie. Później, w towarzystwie pracownika teatru udaliśmy się na zwiedzanie głównego budynku. Poznaliśmy teatr od „podszewki”.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było „Żywe Muzeum Piernika”. Nie jest to tradycyjne muzeum, w którym ogląda się eksponaty w szklanych gablotach. To swoiste teatrum, w którym goście biorą udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez, doświadczonych w swych fachu, animatorów. Dzięki temu poznawanie historii było prawdziwą przygodą! Każdy z nas sam wykonał ciastko piernikowe… i doskonale się przy tym bawił.

Jeszcze raz, spacerkiem wśród pięknych kolorowych kamieniczek wróciliśmy na Stare Miasto, gdzie kupiliśmy piernikowe pamiątki. Po smacznym posiłku w McDonalds udaliśmy się w długą drogę  powrotną.

Na tym zakończyliśmy bogatą przygodę z pięknym Toruniem. Zmęczeni, trochę zmarznięci,  ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Jesteśmy pod wrażeniem tego miasta. Wiele udało się zobaczyć, ale pozostał niedosyt. Chcielibyśmy tu jeszcze kiedyś wrócić… tym razem latem! Jest tyle do zwiedzania, zobaczenia, przeżycia…

P.S. Dziękujemy Fundacji PZU. Dzięki realizowanym przy jej wsparciu projektom zobaczyliśmy tyle fantastycznych miejsc, obejrzeliśmy liczne spektakle (nie tylko teatralne), uczestniczyliśmy w niesamowicie ciekawych warsztatach…

Zdjęcia spektaklu ze strony internetowej: https://teatrmuzyczny.torun.pl/119/tajemnica-tomka-sawyera

Autor: Ilona M.

zdjęcia1…                   zdjęcia2…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.