W ramach realizacji projektu PZU z Kulturą przy współpracy i dofinansowaniu z Fundacji PZU „Z KULTURĄ WŚRÓD SŁAWNYCH POLAKÓW”, we wtorek 12 kwietnia uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Nagłowic, Oblęgorka i Kielc.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach.
Muzeum ukazuje związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego twórczości zarówno dla piśmiennictwa, jak i dla całej kultury polskiej. Jest tu wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek ojca literatury polskiej. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu. W gablotach znajdują się ciekawe teksty rękopisów (np. list do sąsiada czy zeznanie podatkowe). Nie ukrywamy, że trochę trudno było nam się przenieść w czasie – 500 lat to jednak sporo 🙂
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Jest to posiadłość, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. Pani przewodnik przybliżyła nam ciekawe życie i twórczość polskiego Noblisty. Piękny wystój pomieszczeń zrobił na nas duże wrażenie. W drodze powrotnej do autokaru skorzystaliśmy z zasobów „Ścieżki dydaktycznej” ciągnącej się wzdłuż Alei Lipowej. Trzeba przyznać, że bardzo fajne miejsce – przydałoby się i u nas…
Następnie udaliśmy się do stolicy naszego województwa – Kielc, gdzie odwiedziliśmy kolejne muzeum zawiązane z polską literaturą – Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Tutaj uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Szkoła moich przodków”. Na zajęciach zobaczyliśmy jak wyglądała szkolna sala, usiedliśmy w drewnianych szkolnych ławkach, w którym znajdują się otwory na szklane kałamarze. Wszystko to przybliżyło nam atmosferę XIX-wiecznej szkoły. Poznaliśmy nazwy oraz przeznaczenie przedmiotów, które dziś wyszły z użycia, jak np. dyscyplina, stalówka, kałamarz, obsadka. Dowiedzieliśmy się jak i za co karano uczniów w szkole oraz dlaczego noszenie mundurka to nie „obciach”. Chętni uczniowie przymierzyli szkolny mundur, a byli i tacy, którzy na ochotnika klęczeli na grochu. Siedząc w drewnianych ławkach, zrozumieliśmy jak łatwo nam – uczniom jest dzisiaj… W przeszłości tylko nieliczni mogli się uczyć, a do szkoły trudno było się dostać i jeszcze trudniej w niej utrzymać.
Ostatnim punktem programu naszego wyjazdu była projekcja filmów w kinie Helios. Uczniowie klas IV i V obejrzeli film pt. „Za duży na bajki”, w którym młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym. Na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna, niż siła przyjaźni i miłości. Z kolei młodzież z klas VI – VII obejrzała film przygodowy „Uncharted”, który opowiedział w jaki sposób bohater – Nathan Drake stał się poszukiwaczem skarbów. Było to bardzo udane zakończenie dzisiejszych atrakcji muzealnych.
Autor: Ilona M.
Gallery with ID 1123 doesn't exist.