APEL Z OKAZJI DNIA EUROPY

Z okazji Dnia Unii Europejskiej, czyli święta europejskiego obchodzonego 9 maja odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy VIII, aby pogłębić wiedzę uczniów naszej szkoły, wyeksponowali informacje i ciekawostki związane z integracją krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przypomnieli o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy to Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948 – 1952, ogłosił swoją deklarację – plan Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Plan ten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw w górnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co wpłynęło na rozpoczęcie procesu integracji europejskiej. Na początku zaczęło ze sobą współpracować tylko 6 krajów: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy Włochy. Wkrótce zaczęły przyłączać się do nich inne europejskie kraje i tak powstała Unia Europejska.

Dziś do Unii Europejskiej należy 27 krajów w Europie, w tym oczywiście Polska. Kraje te połączyły się, aby ludziom żyło się lepiej, łatwiej i bezpieczniej. Postanowiły one współpracować i pomagać sobie nawzajem.

Uwieńczeniem apelu było uroczyste wysłuchanie „ODY DO RADOŚCI” – hymnu Unii Europejskiej.

Autorzy: Renata B., Sylwester W.

Gallery with ID 1142 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.