WYJAZD EDUKACYJNY UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

We wtorek, 17 maja uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, w ramach  programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Ćmielowa, Opatowa i w Góry Świętokrzyskie.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Wraz z przewodnikiem poznaliśmy na żywo cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją dla nas było wejście do wnętrza  starego  i oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a obecnie jest salą kinową. Na każdym etapie zwiedzania mieliśmy możliwość obejrzenia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy produkcji porcelany. Teraz wiemy już jak powstaje biała i różowa porcelana.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Podziemi Opatowskich. Zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną, składającą się z połączonych dawnych piwnic i składów miejskich. Miała ona około 500 m długości, a po drodze spotkaliśmy kilkanaście komór i korytarzy  biegnących pod Rynkiem na trzech poziomach. Panuje tu stała temperatura przez cały rok – około 7-10℃.

Aby naładować akumulatory udaliśmy się na pyszny obiad  do  restauracji w Piotrowie Zagościńcu, po czym wyruszyliśmy autokarem do Huty Szklanej, a z niej meleksami wyjechaliśmy na Święty Krzyż. Tu zwiedziliśmy Pobenedyktyński Zespół Klasztorny i udaliśmy się na taras widokowy, skąd oglądaliśmy panoramę. Pan przewodnik  pokazywał ciekawe obiekty, okoliczne miasta i miasteczka i opowiadał o nich. Tu trasa naszej wycieczki dobiegła końca. Po drodze zrobiliśmy przystanek na wyjątkowe lody w Daleszycach. Pełni wrażeń, bezpiecznie wróciliśmy do domów.

Wycieczka była bardzo udana, jeszcze długo będziemy ją wspominać 🙂

Autor: Agnieszka K.

 zdjęcia…                                                                  więcej zdjęć…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.