UDZIAŁ UCZENNICY KLASY VIII W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM

Delegatura IPN w Kielcach zorganizowała III edycję konkursu recytatorskiego „…gdy nad głowami świszczą kule…” – poezja i proza okresu II wojny światowej. 27 września to również rocznica powstania Państwa Podziemnego – rocznica oddania hołdu poległym w czasie II wojny światowej. Była to propozycja dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.

Celem konkursu było między innymi zapoznanie uczniów z twórczością o tematyce okresu II wojny światowej, zwrócenie uwagi na korelacje pomiędzy obrazem wojny i jej literackim ujęciem czy kształtowanie postaw patriotycznych oraz wrażliwości estetycznej i językowej. Dla uczniów lubiących występować to też okazja do rozwijania pasji recytatorskiej i zdolności krasomówczych. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, do którego przystąpiło 75 uczniów oraz szkół ponadpodstawowych, do którego przystąpiło 40 osób z województwa świętokrzyskiego. Został on przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych.

Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować recytację wybranego przez siebie utworu poetyckiego i fragmentu prozy. Przesłuchanie uczestników konkursu odbyło się 27-28 września 2022 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Komisja zwracała uwagę na dobór i interpretację repertuaru, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Wzięła w nim udział uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Młodzawach – Iga Świetlik.

Autor: Mariusz Świetlik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.