MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

Dziś, 16 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku. Według UNESCO „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które przybliżyły im różne sytuacje, w jakich należy wykazać się tolerancją. Zajęcia rozpoczęła zabawa integracyjna „Łańcuch tolerancji” pod hasłem „Każdy inny, ale jak podobny” podczas której powstała pajęcza sieć z naszych różnic i podobieństw. Następnie był film pt „Brzydkie Kaczątko”, po którego obejrzeniu dzieci opowiadały o swoich spostrzeżeniach np. że każdy ma prawo być inny i każdy ma potrzebę bycia akceptowanym. Podsumowaniem tego dnia było wspólne wykonanie plakatu promującego jedność, równość, szacunek i akceptację. Międzynarodowy Dzień Tolerancji to dobry moment, aby pokazać uczniom jak różnorodny jest nasz świat i jak wiele można czerpać z takiego bogactwa charakterów, zainteresowań czy kultur.

Klasy IV-VIII wzięły udział w zajęciach warsztatowych. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie rozwiązać minitest, a następnie pracowali w grupach klasowych. Zadaniem każdej klasy było wymyślenie hasła i namalowanie plakatu nawiązującego do tolerancji. Na koniec zajęć  uczniowie ocenili swoją pracę. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem. Reasumując doszliśmy do następujących wniosków: akceptacja drugiego człowieka, takim jaki on jest, to bardzo ważna wartość w życiu, każdy z nas ma prawo być inny, każdy z nas ma potrzebę  bycia akceptowanym w grupie. Pamiętajmy, że dobro wraca.

Autorzy: Renata B., Ewelina R.

Gallery with ID 1289 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.