„MATEMATYKA NA ŚWIĘTA” W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy I zrealizowali kolejny moduł projektu matematycznego wydawnictwa MAC „Natalka i Antek  w świecie wielkiej matematyki”. Tematem zajęć była „Matematyka na święta”. 

Na wstępie, jak zawsze, zastanawialiśmy się, do czego może nam przydać się matematyka podczas świątecznych przygotowań. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego wszystko stało się jasne i proste.

Potem przyszedł czas na działania praktyczne: odmierzyliśmy i odcięliśmy potrzebną ilość papieru ozdobnego i pięknie zapakowaliśmy prezent. Przy okazji poznaliśmy pojęcie „algorytmu” – brzmi bardzo poważnie, ale okazuje się, że oznacza wszystkim dobrze znane działanie – wykonywanie kolejnych czynności według pewnego schematu, rytmu.

Na koniec trzeba było odmierzyć odpowiednią ilość ozdobnej tasiemki do zapakowania podarunku. Potem owinęliśmy prezent i… próbowaliśmy zawiązać piękną kokardę. Oj, łatwo nie było 😉

Podsumowaniem działań było wykonanie zadań na kartach pracy – tutaj doszło nam jeszcze przeliczanie pieniędzy potrzebnych na zakup prezentów i opakowań do nich.

Działania w ramach modułu były okazją do zrealizowania zagadnień ze sfery matematycznej i wychowawczej. Obdarowywanie jest ważnym elementem życia. Pakowanie – odmierzanie ilości papieru, wstążki, a nawet wykonywanie kolejnych kroków (instrukcji) zawiązania pięknej kokardy – to wszystko działania matematyczne.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że matematyka jest wszechobecna, trzeba tylko umieć odnaleźć ją w codziennym życiu i działaniu 🙂

Autor: Monika C.

Gallery with ID 1340 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.