DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023

„Działajmy razem” to hasło obchodzonego 7 lutego 2023 Dnia Bezpiecznego Internetu, promującego działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci.

W naszej szkole obchodziliśmy go po powrocie z ferii zimowych, czyli 13 lutego. Z tej okazji realizowane były zajęcia poświęcone bezpiecznemu i kulturalnemu korzystaniu z sieci prowadzone w dwóch grupach wiekowych.

Dzieci z klas I i III obejrzały film o niebezpieczeństwach w Internecie czyhających na młodych internautów i zapoznały się z głównymi zasadami bezpieczeństwa w sieci oglądając specjalnie dla nich przygotowaną prezentację. Zajęcia urozmaicone zostały wesołą piosenką, dramą i zabawami rytmicznymi, które bardzo przypadły do gustu wychowankom. Poznaną wiedzę utrwalaliśmy wykonując zadania na kartach pracy i rozwiązując naprawdę trudne zadania on-line w aplikacji WordWaal.

Uczniów klasy IV w świat Internetu wprowadził Plik i Folder. Obejrzeli cztery odcinki filmików, których wirtualni bohaterowie wspierają dzieci w codziennych sytuacjach związanych z aktywnością w Internecie. Przychodzą z pomocą, kiedy Ula pada ofiarą cyberprzemocy, a Tomek nadużywa grania w gry komputerowe. Filmiki uczą również jak mądrze i bezpiecznie korzystać z Internetu. Po każdym z obejrzanych odcinków uczniowie rozmawiali na ich temat, wyciągali wnioski oraz wypisywali zasady bezpiecznego korzystania z intenetu. Rozwiązywali krzyżówki oraz rebusy.

W klasach V i VI uczniowie rozmawiali m.in. na temat mądrego korzystania z mediów społecznościowych, udostępniania haseł i loginów, skutków braku wylogowania się z kont. W każdej dyskusji pomocne były krótkie filmiki, na których uczniowie opowiadali swoje historie. Wypracowane zostały również zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli poruszający film na temat nadużywania grania w gry komputerowe. Historia ta wydarzyła się naprawdę. Wszyscy z dużym zaciekawieniem obejrzeli film. Po nim nawiązała się rozmowa. Młodzież wyrażała swoje zdanie na jego temat. Później nastąpił „rachunek sumienia”, uczniowie otrzymali tarcze zegara na papierze i na niej mieli zaznaczyć swoje aktywności w ciągu doby. Zastanawiając się tym samym, czy zbyt dużo czasu nie poświęcają aktywnościom w Internecie.

Autorzy: Monika C., Edyta S.

Gallery with ID 1372 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.