BYĆ JAK IGNACY „ZOSTAŃ AMBASADOREM NAUKI”.

W lutym uczniowie klas I – III uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach programu edukacyjnego – Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki”. Tematem zajęć były „Siły wokół nas”. Uczniowie poprzez różne zabawy, w ciekawy i intrygujący sposób zostali zapoznani z siłami fizycznymi występującymi w przyrodzie. Wcielili się w rolę naukowców, którzy poprzez różne doświadczenia poznali pojęcie siły tarcia, ciśnienia hydrostatycznego oraz działanie siły odśrodkowej. Przeprowadzili doświadczenie obrazujące wpływ siły tarcia na poruszające się przedmioty. Przygotowane wcześniej obiekty ustawili w rzędzie na brzegu ławki. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, który przedmiot będzie „najszybszy” i pierwszy zacznie się ześlizgiwać z ławki, gdy będą ją wolno podnosić (od strony, gdzie znajdują się obiekty). W następnym doświadczeniu dzieci poznały działanie siły odśrodkowej i  próbowały zrobić „karuzelę dla kulki”. Przykryły kulkę szklanką i wprowadzały ją w ruch po okręgu. Gdy podnosili szklankę, kuleczka poruszała się po linii prostej.

Na kolejnych zajęciach uczniowie dowiedzieli się czym jest grawitacja, czym jest środek ciężkości, stan nieważkości  oraz jak grawitacja działa na rozmaite obiekty.  Wykonali doświadczenie „Co spadnie szybciej?” Użyli dwa przedmioty, jeden cięższy, drugi zauważalnie lżejszy — np. piłkę tenisową i piórko. Na koniec odbyła się dyskusja, czy jest możliwe, by piórko i młotek spadały z taką samą prędkością? Dzieci dyskutowały na ten temat, a później oglądały film, na którym astronauci przebywający na Księżycu (misja Apollo XV), gdzie nie ma atmosfery, upuszczają jednocześnie piórko i młotek. Przedmioty spadają równocześnie, ponieważ nie doznają zjawiska oporu powietrza.

Uczniowie z zapałem i ogromną ciekawością podejmowali się nowych wyzwań i zadań. Zajęcia sprawiły im wiele radości,  pozytywnych emocji oraz satysfakcji.

Autor: Renata B.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.