POZNAJEMY ATRAKCJE ŁODZI

W dniach 2-3 marca w ramach programu grantowego „PZU z Kulturą” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość projektu pn. „KULTURAlnie poznam świat!” uczestniczyliśmy w dwudniowym wyjeździe edukacyjnym do Łodzi.

Swoją przygodę z miastem fabryk i filmu nie rozpoczęliśmy jednak od zwiedzania miasta. Pierwsze w naszym programie znalazło się łódzkie ZOO, a w nim przepiękne i efektowne Orientarium, które może poszczycić się największym w Europie wybiegiem dla słoni. Mieliśmy niesamowitą frajdę obserwując słonie zażywające kąpieli. W podwodnym tunelu wypełnionym rybami obserwowaliśmy  płaszczki i rekiny. Duże wrażenie zrobiły na nas makaki, orangutany, krokodyle, żyrafy, leniwce, pingwiny, węże, hipopotamy i inne egzotyczne zwierzęta.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Kinematografii. Tutaj również czekała na nas miła niespodzianka. Muzeum okazało się bardzo atrakcyjne i ciekawe, a dla najmłodszych  (i nie tylko…) cudne pokoiki i mieszkanka postaci bajkowych. Oczywiście – jak przystało na muzeum kinematografii, były i poważne eksponaty: scenariusze, projekty scenograficzne, kostiumy, fotosy, kamery, a także oryginalna statuetka Oscara i inne nagrody filmowe.

Następnie przystąpiliśmy do zwiedzania miasta. Pani przewodnik pokazując nam Zespół Urbanistyczny Księży Młyn wplatała różne ciekawostki i fakty dotyczące miasta Łodzi, jego historii i mieszkańców.

Po blisko 2 godzinnej wędrówce zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg i oczekiwany przez nasze żołądki posiłek.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po którym udaliśmy się do teatru. Tym razem obejrzeliśmy kolorową i rozśpiewanąbajkę pt. „Uchodźcy z Planety Lagła” w Teatrze Muzycznym. Bajka była wyjątkowa… jej bohaterów grały mupety, które nas przekonały, że inność wcale nie musi być zła i że nie należy jej się obawiać. Emocji nie brakowało! Spektakl bardzo nam się podobał. Niesamowita gra aktorów i piękna scenografia zrobiły na nas wyjątkowe wrażenie.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie ulicy Piotrkowskiej. Pomimo chłoduszliśmy spacerkiem z panią przewodnik i oglądaliśmy kolorowe, odnowione kamienice. Po drodze mijaliśmy pomniki Wielkich Łodzian: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórcy Łodzi Przemysłowej. Najbardziej podobały nam się jednak postacie bajkowe: Miś Uszatek, Plastuś oraz Kot Filemon i Kot Bonifacy. Zmęczeni i trochę zmarznięci dotarliśmy do Manufaktury Łódzkiej, która robi niemałe wrażenie. Odwiedziliśmy tam Muzeum Sztuki oraz zjedliśmy pyszny obiad.

Następnie udaliśmy się do ostatniej atrakcji naszej wyprawy – Experymentarium. Tu dopiero była frajda! Młodsza grupa udała się na warsztaty „Miszmasz”, na których uczniowie wykonywali eksperymenty chemiczne. Starsza grupa z kolei wzięła udział w zajęciach Science Park – pokaz z ciekłym azotem. Zabawa była niesamowita. Później wszyscy udaliśmy się na zwiedzanie interaktywnej wystawy, rozwiązywaliśmy Zagadki Einsteina oraz niczym młodzi naukowcy, poznawaliśmy prawa fizyki, chemii i innych nauk.

Zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

Autor: Ilona M.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.