OGRÓD SENSORYCZNY PRZY SZKOLE JUŻ GOTOWY!

Ogród Zmysłów | Poddębice GORĄCE ŹRÓDŁAZakończono  budowę innowacyjnego na naszym terenie Ogrodu Sensorycznego przy Szkole Podstawowej w Młodzawach, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość. Stowarzyszenie otrzymało pomoc w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Ogród jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających Ponidzie.

Ogród sensoryczny to inaczej ogród zmysłów, założony po to, aby silniej niż „tradycyjne” ogrody, oddziaływać na nasze zmysły. Tu wszystkiego można dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać…

Nasz ogród zajmuje powierzchnię około 900 m2 i obejmuje pięć ogrodów tematycznych, które mają za zadanie pobudzać wszystkie zmysły. W ogrodzie przy szkole są strefy: dotyku, koloru, zapachu, smaku i dźwięku oraz ścieżka sensoryczna.

Strefę dotyku umieszczono przy wejściu do ogrodu, stanowi go zestaw trzech donic gabionowych o wysokości 80 cm, wypełnionych kamykami i ściółkami o różnych strukturach, w których posadzono różne rośliny. Wysokość donic pozwala na możliwość dotyku roślin bez potrzeby schylania się.

W strefie koloru znajdują się rabaty o geometrycznych kształtach, kolorowe rośliny i ściółki. W centralnym punkcie jest okrągły plac z dużym stołem i ławkami. Umożliwia to prowadzenie zajęć dydaktycznych na powietrzu.

Podstawę strefy zapachu stanowi duży drewniany trejaż z kwitnącymi różami pnącymi. Dopełnieniem są rabaty, na których posadzono krzewy i byliny o intensywnym zapachu.

Z kolei w strefie smaków posadzono drzewa i krzewy owocowe, a na żwirowej powierzchni umieszczono 4 skrzynie z licznymi warzywami, ziołami i krzewinkami. Wejście do ogrodu smaków stanowi drewniana pergola z pnączem – jadalnym owocem kiwi.

Strefę dźwięku stanowią różnorodne dzwonki rozmieszczone na terenie żwirowej rabaty z kępami traw szumiących na wietrze. Uzupełnieniem strefy są budki lęgowe dla ptaków zawieszone w koronach drzew.

Ostatnim elementem jest ścieżka sensoryczna podzielona na 5 odcinków zróżnicowanych pod względem materiału i struktury.

W całym ogrodzie znajdują się ścieżki i ławki parkowe. Można tu pospacerować, zrelaksować się, pobudzić zmysły i poprawić swoje samopoczucie. Ważnym elementem  zbudowanego ogrodu jest jego funkcja estetyczna – ciekawa kompozycja i dekoracja obiektu oraz funkcja wpływająca na ochronę środowiska.

Stowarzyszenie składa podziękowania LGD Ponidzie i Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów za pomoc i wsparcie.

Autorzy: Ilona M., Monika C.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.