„NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI”

W listopadzie uczniowie klasy II zrealizowali kolejny moduł projektu matematycznego MAC „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Tematem zajęć była „MATEMATYKA NA DWORCU KOLEJOWYM”.

Zadanie zaczęliśmy dość nietypowo, ponieważ postanowiliśmy odwiedzić dworzec autobusowy w Pińczowie. Wiemy, że to nie jest to samo co dworzec kolejowy, ale i tu z zapałem szukaliśmy matematyki i jak zawsze… potrafiliśmy podać mnóstwo przykładów. Rozmawialiśmy o znajomości rozkładu jazdy (a co się z tym wiąże – umiejętności posługiwania się zegarem), ilości stanowisk dla podjeżdżających pojazdów, kosztach biletów i możliwych zniżkach, a także o drobnych zakupach, jakich można tu dokonać. Doszliśmy  wspólnie do wniosku, że sam budynek to „jedna wielka matematyka”. Przeróżnych obliczeń można tu dokonywać bez końca.

Po powrocie do sali wzbogaciliśmy naszą wiedzę o film edukacyjny, z którego dowiedzieliśmy się między innymi, kiedy obchodzą swoje święto pracownicy kolei. Potem przyszedł czas na karty pracy, podczas ich rozwiązywania poznaliśmy cyfry rzymskie i nauczyliśmy się pisać daty różnymi sposobami.

Zadaniem finałowym było wyszukanie najbliższego dworca kolejowego, zaplanowanie podróży pociągiem do wybranego miejsca – data, godzina, czas podróży, koszt dla jednej osoby, dla rodziny lub grupy. Postanowiliśmy „wybrać się w podróż” z Kielc do Warszawy. Korzystając ze strony dla podróżnych znaleźliśmy wszelkie potrzebne dane i uzupełniliśmy nasze karty. Wybraliśmy opcję „oszczędną”, czyli podróż składem 2 klasy 😉

Podczas wykonywania zadań świetnie się bawiliśmy!

Autor: Monika C.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.