Dnia 12 stycznia uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowym wyjeździe edukacyjnym do Kielc, w ramach realizowanego w naszej szkole projektu PZU z Kulturą „Zmysły w Kulturze” połączonego z akcją „Noc Biologów”.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Filharmonii Świętokrzyskiej, gdzie mogliśmy na żywo wysłuchać pięknego Koncertu Kolęd oraz obcować z wysoką kulturą. Przepiękne kolędy jak również utwory o tematyce bożonarodzeniowej mi.in. „Pierwsza gwiazda”, „Santa Claus is coming To Town”, „Mario, czy już wiesz?” zaśpiewała niezwykle utalentowana artystka Karolina Peszko. Koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej wprawił nas w zachwyt i wywarł wielkie wrażenie. Następnie udaliśmy się do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Narodowe, tam wzięliśmy udział w warsztatach tkackich. Podczas spotkania zwiedziliśmy pałacowe wnętrza, dowiedzieliśmy się jak powstawały pierwsze tkaniny, jakie sceny przedstawiają. Na koniec zajęć mieliśmy możliwość wykazać się zdolnościami manualnymi…tworząc, a w zasadzie tkając podkładki pod kubek. Przy użyciu kawałka tektury, kolorowej wełny z zapałem i entuzjazmem wyczarowaliśmy swoje dzieła, które zabraliśmy do domu.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej „Winda”, w której prezentowane są różne formy sztuki współczesnej. Po takim obcowaniu z wysoką kulturą nie mogło zabraknąć czasu na posiłek, podczas którego mogliśmy zrelaksować się i zjeść ulubione danie.
Następnie udaliśmy się do kina „Helios” na seans filmowy. W kinie obejrzeliśmy współczesną wersję „Akademii Pana Kleksa” inspirowaną utworem J. Brzechwy, którą zapewne wszyscy znają. Film przedstawia historię zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki, która trafia do Akademii Pana Kleksa. Ta nowoczesna wersja opowieści przemawia swoją treścią i formą zarówno do najmłodszych jak i starszych widzów. W rolach głównych wystąpili: T. Kot jako Ambroży Kleks oraz A. Litwiniak jako Ada Niezgódka. Film ten to magiczna podróż, pełna przygód i tajemnic.
Ostatnią atrakcją wycieczki była „Noc Biologów”, na którą wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Poszliśmy na Uniwersytet Jana Kochanowskiego, aby uczestniczyć w Ogólnopolskiej akcji “NOC BIOLOGÓW”. Tam w podziale na grupy zgłębialiśmy fascynującą dziedzinę nauki jaką jest biologia i biotechnologia. Zabawiliśmy się w genetycznych detektywów izolując DNA z banana, wybieraliśmy sadzonki ulubionych roślin zabierając je ze sobą do domu. Odbyliśmy także zajęcia z mikroskopowania – samodzielnie przygotowując preparaty oraz z bliska obserwowaliśmy ptaki drapieżne. Ponadto najodważniejsi uczniowie oznaczyli z krwi antygeny z grupy ABO i zapoznali się z budową wybranych gatunków pająków.
Ze śpiewem i uśmiechami na twarzy wróciliśmy szczęśliwie do domu.
Autorzy: Ewelina R., Paulina S.