W czwartek, 7 marca w ramach realizowanego projektu „ZMYSŁY W KULTURZE” współfinansowanego ze środków fundacji PZU odbyliśmy niesamowitą podróż. Wybraliśmy się do Kopalni Soli w Bochni gdzie oprócz zwiedzania i zajęć edukacyjnych spędziliśmy noc.
Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni to niezwykła przygoda wiodąca przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto.
Dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczyna się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazujące rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków sprawiły, że przedstawione w ten sposób informacje utrwaliły się nam na dłużej i są wyjątkowym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkolnej ławie.
Poza atrakcjami w postaci zwiedzania były jeszcze: przejazd kolejką, gra na podziemnym boisku sportowym, dyskoteka i nocleg pod ziemią, który sprawił nam wyjątkową frajdę.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy „Malowaną Wieś – Zalipie”. Ozdobione kwiatami domy, ich wnętrza, budynki gospodarcze, altany i studnie zrobiły na nas niemałe wrażenie…
To był naprawdę fantastyczny wyjazd… POLECAMY!!!
Autor: Ilona M.