„Uniwersytet Dzieci” to bezpłatny ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący różnych dziedzin nauki. W roku szkolnym 2019/20 nauczyciele i uczniowie klas 1-3 będą uczestniczyć w jednym z trzynastu projektów edukacyjnych w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Projekty zawierają gotowe scenariusze lekcji, filmy oraz materiały edukacyjne do wykorzystania w trakcie zajęć. Scenariusze powstają we współpracy z naukowcami i specjalistami Uniwersytetu Dzieci na podstawie autorskiej Metody Pytań i Doświadczeń. Nauczyciele, pracując tą metodą, zmieniają szkolne klasy w prawdziwe centra nauki, a uczniów w ciekawych świata badaczy!
Każdy z projektów składa się z cyklu 8 lekcji powiązanych ze sobą tematycznie. Tematyka projektów jest różnorodna. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zabiorą uczniów w fascynującą podróż po świecie nowych technologii i programowania (Technologie z klasą), przyrody (Przyroda z klasą, Akademia Leśna), matematyki (Matematyka z klasą), zagadek detektywistycznych (Mali Detektywi), emocji (Lekcje z klasą) oraz ekologii (Ekologia. Klimatyczna Klasa). Natomiast dzięki projektowi Inspiruję do nauki pedagodzy wymyślą autorski cykl lekcji w oparciu o scenariusze z programu Uniwersytet Dzieci w Klasie.
Z myślą o potrzebach uczniów klas 1-3 powstały również nowe projekty edukacyjne dotyczące trzech dziedzin nauki: muzyki, przedsiębiorczości i techniki. Realizując scenariusze o tematyce muzycznej (Muzyka. Jak inspirują nas dźwięki?) dzieci dostrzegą różnorodność dźwięków oraz dowiedzą się, jak wyrażać siebie za pomocą melodii. W ramach projektu Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł? uczniowie nauczą się pracy projektowej i dążenia do celu. Podczas lekcji z projektu Technika. Czy samochody mogą latać? zdobędą manualne umiejętności związane z konstruowaniem modeli różnych pojazdów oraz rozbudzą swoją wyobraźnię przestrzenną.
Oprócz dostępu do ciekawych scenariuszy zajęć, filmów i materiałów edukacyjnych uczestnicy projektów otrzymają interesujące nagrody:
- pakiet powitalny dla nowych uczestników (tabliczka oraz indeksy dla uczniów do notowania postępów w projekcie),
- list do dyrekcji szkoły informujący o Twoim udziale w projekcie,
- możliwość udziału w drugiej edycji konferencji dla nauczycieli “Inspiruję do nauki i rozwoju” organizowanej przez Fundację Uniwersytet Dzieci,
- wykład dla uczniów klas 1-3 o tematyce przyrodniczej lub technicznej poprowadzony przez naukowca na uczelni wyższej wiosną 2020 r. (opcjonalna część projektu; udział w wykładzie płatny dla uczniów),
- artykuły specjalistyczne (strefa wiedzy dla nauczyciela) i inne materiały dydaktyczne, w tym filmy,
- certyfikat dla nauczyciela, dyplom dla klasy oraz dyplom uczestnictwa dla uczniów do pobrania po zakończeniu projektu.