OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU W KLASACH I-III

W dniu dzisiejszym czekała na nas kolejna porcja bardzo przydatnej wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w sieci. Tym razem pracowaliśmy i bawiliśmy się w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tegoroczne hasło brzmi: „Działajmy razem!”.

Podczas zajęć skupiliśmy się wokół popularnego obecnie zjawiska zwanego phishingiem, czyli jednej z metod wykorzystywanej przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia wrażliwych danych. W wyniku tego ataku można stracić nie tylko dostęp do konta mailowego, lecz także środki zgromadzone na rachunku bankowym.

Dyskutowaliśmy na temat niebezpieczeństw, jakie kryją się w sieci i o tym, w jaki sposób może nas ktoś oszukać. Przeprowadziliśmy też burzę mózgów na temat phishingu. Aby bardziej przybliżyć to zjawisko wysłuchaliśmy fragmentu znanej bajki, w której wilk podszywa się pod babcię i próbowaliśmy wyjaśnić, w jakim celu to zrobił. Szukaliśmy różnic na identycznych z pozoru obrazkach, a wszystko po to,  by uświadomić sobie, że jako użytkownicy musimy być czujni i zwracać uwagę na szczegóły. Powinniśmy być spostrzegawczy, tak jak Czerwony Kapturek.

Utrwaleniem wiedzy była praca z kartami pracy i obejrzenie krótkiego filmu uczulającego nas na omawiany problem.

Na koniec zajęć najstarsi uczniowie przygotowali dla nas niespodziankę. Zaprezentowali komiks, w którym wcielili się w postać dziewczynki nieroztropnie korzystającej z dobrodziejstw Internetu. Mamy świadomość, że musimy rozmawiać na takie tematy po to, by uchronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nas w sieci.

Autor: Monika C.

Gallery with ID 1046 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.