Tradycja. Odległa, a bliska…

„Tradycja. Odległa, a bliska…” to zadanie dla dzieci w wieku 8-12, lat mieszkających w Młodzawach, realizowany w ramach projektu „Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej” dofinansowanej ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura  2016-2018. Projekt realizowany w okresie od 1 lipca do końca września 2018 roku.

Realizatorem programu jest Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość w partnerstwie z Kołem Gospodyń Wiejskich „Młodzawy Dziś i Jutro”, Szkołą Podstawową w  Młodzawach i Samorządowym Centrum Kultury w  Pińczowie.  Głównym celem projektu jest zapewnienie ciekawego i atrakcyjnego sposobu spędzania czasu podczas wakacji, a równocześnie przybliżenie tradycji wsi.

W programie poznawanie historii miejscowości, wyjazdy edukacyjne, turniej gier i zabaw dawnych, warsztaty tradycji lokalnej: darcie pierza, szycie, haftowanie, malowanie na materiale, kiszenie kapusty itp. Uczestnicy zgromadzą również różne przedmioty wykorzystywane dawniej na wsi i wyeksponują je razem wytworami własnej pracy  na wystawce zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Młodzawach.