REALIZUJEMY KOLEJNE ZADANIA W RAMACH UNIWERSYTETU DZIECI

Na dzisiejszych, drugich zajęciach z Uniwersytetu Dzieci, uczniowie klasy I zdobywali wiedzę na temat „Jak uczyć się koncentracji uwagi?”.

Obejrzeliśmy film, w którym pani psycholog wyjaśniła, czym jest owa koncentracja  i dlaczego w niektórych sytuacjach tak trudno jest nam utrzymać uwagę na jednej czynności. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie mogą być konsekwencje niewystarczającego skupienia się na zadaniu w szkole, w pracy, podczas jazdy samochodem.

Następnie wysłuchaliśmy opowiadania o chłopcu, który miał wielki problem z odrobieniem pracy domowej. Po dyskusji i przeprowadzeniu kilku ćwiczeń sprawdzających koncentrację uwagi zrozumieliśmy, na czym polegała trudność Pawła.

A potem? Potem było mnóstwo zabaw, które nie tylko sprawdzały, ale i kształtowały umiejętność skupienia się. Sprawdzaliśmy, czy potrafimy skoncentrować się na konkretnym zadaniu, trenując przy tym zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Bardzo podobało nam się ćwiczenie, w którym z zawiązanymi oczami musieliśmy ulepić z plasteliny figurkę bałwana. Okazało się, że wcale nie było to proste, a po zdjęciu opasek mieliśmy dużo radości 🙂

Po wykonaniu każdego ćwiczenia odpowiadaliśmy sobie na pytania: Co pomagało nam w wykonaniu zadania? Co utrudniało jego wykonanie? Czy zadanie faktycznie było trudne?

Na koniec zajęć otrzymaliśmy planszę „Wygraj z niełatwym zadaniem”, która jest instrukcją odpowiadająca na pytanie „Jak poradzić sobie z trudnym zadaniem?” Pozwoli ona nam zwrócić uwagę na nasze myśli, emocje i wyobrażenia, kiedy będziemy próbować poradzić sobie z ćwiczeniem wymagającym koncentracji i skupienia.

Treści omawiane na dzisiejszych zajęciach nie należały do łatwych, ale dzięki wielu zabawom stały się dla nas bardzo atrakcyjne.

Autor: Monika C.

Gallery with ID 560 doesn't exist.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.