REALIZACJA PROGRAMU „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!”

W naszej szkole, jest realizowany program edukacji antynikotynowej: „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Program był realizowany na pięciu zajęciach warsztatowych o następującej tematyce:
1.Co to jest zdrowie?
2.Od czego zależy nasze zdrowie?
3.Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4.Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
5.Nie pal przy mnie proszę?

Poruszane były także zagadnienia na następujące tematy:

  • Aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu.
  • Dbałość o higienę osobistą,
  • Dbanie o pozytywne relacje z innymi ludźmi.
  • Właściwe odżywianie.
  • Zabawa i wypoczynek.

Dzieci wypowiadały się jak mają postępować, żeby być zdrowym. Jak unikać przeziębienia? Jak się bawić, żeby nie ulec wypadkowi? Jak bawić się bezpiecznie w szkole, na podwórku, na placu zabaw, na korytarzu szkolnym. Uczniowie i rodzice otrzymali także ulotki informujące o szkodliwości czynnego i biernego palenia papierosów. Ponadto uczniowie klas I-III oglądali krótkie filmy mówiące o szkodliwości i skutkach czynnego palenia papierosów.

Zajęcia w ramach opisanego programu cieszyły się dużym zaangażowanie ze strony dzieci, które chętnie wykonywały polecenia i zadania. Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.

Autor: Dorota B.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.