SPOTKANIE Z MUZYKIEM LUDOWYM

28 listopada w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie dzieci sześcioletnich z przedszkola oraz uczniów z klas I-VIII z panem Adamem Kocerbą, muzykiem ludowym, dokumentalistą i animatorem folkloru muzycznego województwa świętokrzyskiego, mieszkańca pobliskich Działoszyc.

Pan Adam w bardzo ciekawy sposób omówił, jak działała muzyka ludowa w dawnych czasach na wsi, na czym polega praca wiejskiego zespołu ludowego( kapeli), a następnie zaprezentował uczniom swoją kolekcję ludowych instrumentów muzycznych, na których grano w dawnych kapelach z pogranicza województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Kilka jego zaprezentowanych instrumentów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, mają bardzo dużą wartość archiwalną.

Prowadzący dokładnie omówił każdy przywieziony ze sobą instrument, opowiedział w jaki sposób trafił do jego kolekcji, a następnie zaprezentował jego brzmienie, grając na niektórych z nich osobiście. Uczniowie mieli okazję posłuchać granej na harmonii pięknej poleczki, gry na kontrabasie i dżazu (dawnej wiejskiej perkusji), a nasi starsi uczniowie mieli możliwość gry na tych niezwykłych instrumentach.

Nasz Gość w  przygotowanej przez siebie prezentacji przedstawił  uczniom piękne ludowe utwory w archiwalnym wykonaniu artystów kapel ludowych pochodzących z naszej najbliższej okolicy m.in. nieżyjącego już pana Stanisława Muchy.

Prezentacje realizowane przez pana Adama służą ratowaniu od zapomnienia dawnej kultury muzycznej naszego regionu, gdyż muzyka ludowa stopniowo zanika, pomimo tego, że  jest to nasza tradycja, kultura, polskość, tożsamość narodowa.

Serdecznie dziękujemy za interesującą i ciekawą prezentację, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Świadczyły o tym gromkie brawa na koniec spotkania.

Autorzy: Agnieszka K., Paulina S.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.