EDUKACYJNY WYJAZD DO WIŚLICY UCZNIÓW KLAS I-VIII

Dzisiejsze popołudnie uczniowie klas I -VIII  spędzili na zwiedzaniu  Wiślicy oraz na udziale w warsztatach pt. ,,Godło na przestrzeni wieków”. Działania te podjęte zostały w ramach realizowanego w szkole projektu Fundacji PZU ,,DOTKNIJ KULTURY- NIE SPARZYSZ SIĘ”.

 Wiślica to jedna z pierwszych i najstarszych miejscowości w Polsce, a jej początki datuje się na IX w. Dzięki uprzejmości niezwykle miłej pani przewodnik mogliśmy zwiedzić i zdobyć wiedzę na temat najstarszych zabytków Wiślicy.

Zobaczyliśmy odkopane pozostałości po pierwotnej kolegiacie i po X-wiecznym kościele św. Mikołaja, zachowany fragment misy chrzcielnej z 880r. oraz XII – wieczną płytę Orantów – znaną jako płyta wiślicka. Ta płyta z 1175r. to najstarszy tego typu zabytek w Polsce. Zwiedziliśmy XV – wieczny Dom Długosza, który  ufundował dla wikarych wiślickiej kolegiaty, a w jego piwnicach wzięliśmy udział  w ciekawych  warsztatach na temat naszego godła, jego zmian na przestrzeni wieków i tego dzisiejszego, którego doskonale znamy. Nie obeszło się też bez  prac plastycznych, których bohaterem był oczywiście orzeł z naszego godła. Z efektów naszych prac byliśmy bardzo dumni.

Zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Młodzaw.

Autor: Grażyna K.

Gallery with ID 271 doesn't exist.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.