EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Jest on obchodzony w wielu krajach Europy, a od kilku lat także w Polsce. Za cel stawia sobie zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania się. W tym dniu w sposób szczególny promuje się dobre nawyki żywieniowe, systematyczne spożywanie wartościowych posiłków oraz zwraca się uwagę na konsekwencje złej diety.

W naszej szkole  już od samego rana panowała radosna atmosfera i wzajemna wymiana informacji na temat zdrowych produktów, jakie przynieśliśmy do przygotowania posiłku. Pod kierunkiem wychowawców uczniowie klas I-VIII wykonywali wspaniałe kanapki i sałatki stosując zasady zbilansowanej i urozmaiconej diety. Zespoły klasowe pracowały nad przygotowaniem posiłku  z ogromnym zaangażowaniem.  Na koniec nastąpiła degustacja i wzajemna wymiana doświadczeń.

Ponieważ uczniowie przynieśli do szkoły również mnóstwo owoców postanowiliśmy dodatkowo przygotować sok. Zmieszaliśmy wszystkie możliwe owoce, a efekt przerósł nasze oczekiwania. Nie dość, że przygotowany sok był zdrowy to jeszcze bardzo nam smakował.

Dzień był naprawdę udany. Utrwaliliśmy w praktyce wiedzę na temat zdrowego odżywiania  świetnie się przy tym bawiąc w gronie rówieśników. 🙂

Autor: Monika C.

Gallery with ID 273 doesn't exist.

zdjęcia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.