…A tam doliny, wzgórza, sioła
w Gór Świętokrzyskich panoramie,
zielona radość szlaków woła:
„Chodź razem z nami
dalej, dalej!…”
(Gołoborze- J. Skura)
18 września, uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w wyciecze turystyczno – krajoznawczej w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd ten odbył się w ramach projektu edukacyjnego „BLIŻEJ REGIONU, TRADYCJI, OJCZYZNY…” współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Położona niedaleko Chęcin jaskinia Raj była pierwszym etapem naszej wyprawy. Miejsce to jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Powstała ona około 360 milionów lat temu w skałach wapiennych. Odkryta została w 1964 roku przez grupę uczniów szkoły średniej. Ma status rezerwatu przyrody nieożywionej Jaskinia urzekła nas bogactwem i różnorodnością form naciekowych, często o oryginalnych kształtach, w których każdy z nas widział coś innego. W związku z tym, że na jej terenie odkryto dowody zamieszkania przez człowieka neandertalskiego sprzed tysięcy lat oraz szczątki dużych ssaków, takich jak: niedźwiedź jaskiniowy, mamut, lis polarny, postanowiliśmy odwiedzić położone obok Centrum Neandertalczyka. W sferycznej kapsule mieszczą się cztery sale tematyczne przedstawiające wiedzę na temat tego jak wyglądało życie ludzi w epoce lodowcowej. Bez wątpienia najbardziej ciekawym elementem wystawy była scena polowania na mamuta ukazanego w naturalnych rozmiarach.
Dalej trasa wycieczki doprowadziła nas do Klasztoru Sióstr Bernardynek w Św. Katarzynie, gdzie w zgromadzeniu zamkniętym żyje obecnie 25 Mniszek Trzeciego Zakonu Regulowanego Św. Franciszka z Asyżu. Zgodnie z zasadami dzielą czas miedzy modlitwę w intencjach Kościoła, Polski i ludzi w potrzebie oraz pracę na potrzeby klasztoru i miejscowego kościoła. Zakonnice stronią od kontaktu ze światem zewnętrznym, komunikować się z nimi można jedynie przez małe okratowane okienko. Spotkanie z jedną z sióstr i opowieści o codziennym życiu, tak odmiennym od naszego zostanie w nas na długo…
Nieopodal klasztoru znajduje się czerwony szlak turystyczny prowadzący na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612 m n.p.m.) wiodący przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ta właśnie góra był kolejnym naszym celem do zdobycia. Czy wszystkim się udało ? Jakżeby nie. Kto nie wierzy niech obejrzy zdjęcia!
Kolejna atrakcja czekała na nas w Hucie Szklanej – przejazd kolejką świętokrzyską na Św. Krzyż. Na szczycie Łysej Góry znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który zwiedziliśmy wraz z Kaplicą Relikwii Krzyża Świętego i Muzeum Misyjnym.
To był dłuuugi, pełen wrażeń i przygód dzień.
Warto było tutaj być!!!
W końcu to nasz region, nasz dom.
Autor: Paulina S.
Gallery with ID 507 doesn't exist.