DWA RÓŻNE ŚWIATY – ŚLADAMI KRÓLÓW I GÓRNIKÓW

30 czerwca, w ramach projektu pod nazwą „WIERNI HISTORII – CIEKAWI PRZYSZŁOŚCI”, uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Chrobrza uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Wieliczki i Krakowa. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość w ramach programu grantowego „PZU z Kulturą” Fundacji PZU.

Wakacyjną przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. W podziale na grupy wiekowe uczestniczyliśmy w dostosowanych do wieku programach zwiedzania kopalni.

Nasi młodsi koledzy i koleżanki z klas I–IV „Odkrywali Solilandię”. Odpowiadali na pytanie: kto się boi Solizaura oraz kim jest Skarbnik? Sprawdzali, gdzie mieszkają Soliludki. Program obejmował nie tylko zwiedzanie Kopalni, ale także fabularyzowaną animację dla młodych odkrywców. Była naprawdę fantastyczna zabawa!

My, uczniowie klas V-VIII, podczas 3 km trasy biegnącej korytarzami kopalni poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: kim jest św. Kinga oraz jaki związek miał jej pierścień z odkryciem soli kamiennej w Polsce? Wyprawa w głąb ziemi była ekscytującym spotkaniem z legendą. W trakcie wyprawy rywalizowaliśmy w konkurencji związanej z dawnymi pracami górniczymi oraz szukaliśmy śladów Skarbnika. Nasza koleżanka Patrycja została wybrana na księżniczkę Kingę, a Wojtek został górnikiem, który znalazł zakopany w piasku pierścień zaręczynowy… Bardzo fajnie się przy tym bawiliśmy 🙂

Po atrakcjach w kopalni wybraliśmy się w dalszą podróż – do Królewskiego Miasta Krakowa. Bardzo kusiły nas pływające po Wiśle statki, ze względu jednak na ograniczenia czasowe nie mogliśmy skorzystać z rejsu. Nie omieszkaliśmy odwiedzić Smoka Wawelskiego, który na nasz widok zaczął zionąć ogniem. W podziękowaniu uwieczniliśmy go na wspólnym zdjęciu 🙂 Później w podziale na grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie Zamku na Wawelu – Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Jest to główna ekspozycja wnętrz zamkowych, które swym wyglądem nawiązują do wnętrz rezydencji monarszej wieku XVI do początku XVII. Do ich wyposażenia należą arrasy ze słynnej kolekcji króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich z wieków XV do XVII, renesansowe meble włoskie.

Następnie udaliśmy się spacerkiem ulicą Grodzką na krakowski Rynek. Niesamowity klimat tego miejsca jak zawsze nas oczarował. Karmiliśmy gołębie, odpoczywaliśmy przy pomniku Mickiewicza i przy fontannach oraz zwiedziliśmy Sukiennice i Kościół Mariacki.

Bardzo zmęczeni, ale podekscytowani i zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu. Ciekawa była ta wycieczka… Zobaczyliśmy taki inny, jakże odmienny od dzisiejszego świat.

Autor: Ilona M.

Gallery with ID 888 doesn't exist.

zdjęcia…

więcej zdjęć…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.