Wakacje trwają w najlepsze, mimo to nasi uczniowie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Chrobrza, w ramach projektu „WIERNI HISTORII – CIEKAWI PRZYSZŁOŚCI”, postanowili wziąć udział w ostatnim już wyjeździe edukacyjnym. Tym razem pojechaliśmy do Sandomierza, po drodze „zahaczając” o niesamowity zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Przypominamy, że projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość, w ramach programu grantowego „PZU z Kulturą” Fundacji PZU.
Zamek Krzyżtopór to w rzeczywistości ogromny pałac o silnych cechach obronnych zbudowany z inicjatywy Krzysztofa Ossolińskiego. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję posłuchać ciekawostek na temat historii, legend i faktów dotyczących zamku, po którym byliśmy oprowadzani przez panią przewodnik. Podziemna część pałacu wywarła na nas wielkie wrażenie.
Zwiedzanie Sandomierza rozpoczęliśmy od Starówki, nieodmiennie kojarzącej nam się ze scenami z serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz”. Następnie w asyście przemiłej pani przewodnik podziwialiśmy Bramę Opatowską z tarasem widokowym – jedyną zachowaną bramę, spośród czterech, które niegdyś istniały w Sandomierzu. Zobaczyliśmy też gotycko-renesansowy Ratusz, Zamek położony na skarpie w pobliżu Wisły, oraz Furtę Dominikańską zwaną Uchem Igielnym oraz Katedrę. Nie ominęliśmy słynnego wąwozu lessowego, a przechadzka po nim w upalny dzień okazała się czystą przyjemnością.
Będąc w Sandomierzu, nie mogliśmy sobie pozwolić na odpuszczenie Podziemnej Trasy Turystycznej, mierzącej 470 metrów. Jest to atrakcja pokazująca dawne składy i piwnice połączone korytarzami. Podczas zwiedzania byliśmy na różnej głębokości, odczuwaliśmy to bardzo wyraźnie poprzez wyczuwalne spore różnice temperatur.
Prawdziwą gratką dla naszych uczestników była wizyta w Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie każdy może na chwilę przenieść się w dawne czasy. Żywa lekcja z naszym przewodnikiem – rycerzem to niezapomniana przygoda. Byliśmy oczarowani jego osobą i z zapartym tchem słuchaliśmy humorystycznych opowieści o rycerzach i księżniczkach, przeplatanych prawdziwymi „życiowymi mądrościami” i zawsze aktualnymi naukami moralnymi. Na koniec każdy z nas mógł przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dziewczęta przebrane w dawne stroje, na chwilę poczuły się jak renesansowe lub barokowe księżniczki czy też damy dworu.
Po raz kolejny stwierdzamy, że nasze świętokrzyskie jest naprawdę piękne i warto poznawać jego uroki. Warto też brać udział w wyjazdach, bo to niepowtarzalna przygoda!
Autor: Monika C.
Gallery with ID 891 doesn't exist.